Říjen 2013

Kolejiště rok 2011

26. října 2013 v 11:48 Videa
Zhruba dokončené kolejiště - zatím je stále co dodělávat a vylepšovat...

Strážní domek

26. října 2013 v 11:10 Stavby a doplňky
Oživením každého modelového kolejiště jsou krom jiného hlavně stavby. Budovy by měly charakterově alespoň trochu zapadat do rázu (epochy) kolejiště. V případě zahradní železnice však trvale instalované stavby musí odolávat i povětrnostním vlivům a to je trošku problém. Lze samozřejmě zakoupit již hotové stavebnice, ale to bych ustoupil od své filozofie - za minimální náklady maximální efekt. Vždyť cena jednoho takového stavebnicového domku by překročila moje dosavadní náklady do celého kolejiště. A tak jsem googlil, ale na žádné uspokojivé řešení jsem nenarazil. Rozhodl jsem se jít tedy tak nějak svou vlastní cestou a tak vznikla má první stavba strážního domku, která by šla samozřejmě za cenu času provést mnohem dokonaleji, ale mě šlo hlavně o ověření proveditelnosti mé teorie.

Stavba strážního domku

Pro výrobu modelu domku je potřeba vyrobit formu z polystyrenu. Je to vlastně model budoucí stavby bez oken a dveří. K tomu jsem použil ostrý nůž, tavnou pistol a trafopájku s upraveným pájecím hrotem k řezání polystyrenu. Drobné nepřesnosti na vyrobeném "kopytu" nejsou až tak kritické, protože je skryje lepidlo. Nyní je potřeba zařezat (pájkou) do modelu krabičky ve velikosti budoucích oken a dveří. Pokud je model větší, je dobré jej následně polepit perlinkou. Dobře se pracuje třeba s páskou na sádrokartonové spoje, která je lepivá. Jinak lze perlinku k polystyrenu nabodovat i tavnou pistolí. Rozmícháme si přiměřené množství flexibilního mrazuvzdorného lepidla a špachtlí naneseme na připravenou formu. Vrstvy dělám většinou dvě. První je pevnostní, zalepí perlinku a vyrovná nepřesnosti formy. Druhá vrstva pak funguje jako základ pro fasádu.

Povrchová úprava dává domečku již konečný vzhled a já jsem potřeboval cihlovou stavbu. K tomu je třeba předem si připravit jemně nadrcenou cihlovou moučku. Stačí roztlouci kladívkem květináč nebo pálenou cihlu či tašku a prášek pak raději ještě prosít. Ihned po nanesení druhé vrstvy lepidla zaprášíme povrch lepidla cihlovým práškem a pak lehce odfoukneme jeho nepřilepené zbytky. Špachtlí přiměřené velikosti pak vytlačíme vodorovné spáry cihel a na svislé spáry použijeme plíšek odpovídající výšce cihličky.

Výsledný efekt pak záleží na trpělivosti a preciznosti práce. Opravíme případné nedostatky, lehce houbičkou odrolíme otřepy, zamačkáme zdivo a hrubá stavba je na světě.

Před zaschnutím lepidla jsem položil a vyrovnal trámky na budoucí střechu


Nyní je třeba odstranit krabičky pro budoucí okna a dveře. Obřezávám je lámacím nožem a opatrně je vyjmu. Z důvodu budoucího osvětlení je třeba vyřezat upravenou trafopájkou vnitřek polystyrenu a otvory pro okna a dveře. Polystyren ponechávám po obvodu stěn v tloušťce cca 1cm. Jednak to imituje stěnu stavby ale hlavně zůstane zachována pevnost budovy.

Model pro větší venkovní odolnost a zmenšení drolivosti omítky přestříknu v této fázi vodním sklem.
Nyní už jen slepíme okna a dveře - používám miniaturní dřevěné hranolky a dýhu, povrchově upravíme vhodným lakem či mořidlem a vlepíme do modelu. Střechu jsem udělal z pískované lepenky, ale pro větší modelovost lze zakoupit plastovou.

Tuto stavbu jsem zvládl odpočinkovým tempem za jeden víkend a i po dvou letech nepřetržitého pobytu na kolejišti je bez újmyUsmívající se


modell-hobby-spiel, Lipsko 2013

9. října 2013 v 0:07 Videa
Výstaviště Lipsko, hala modelové železnice - byla tu opět k vidění spousta zajímavostí a fakt pěkných kolejišť. Takže jsem zase potěšil oko a načerpal novou inspiraci a pokud máte zájem, tak tady mám pro vás video: