Listopad 2013

Stavba výtopny

29. listopadu 2013 v 0:22 Stavby a doplňky


Stavba výtopny

Pro stavbu výtopny jsem použil již vyzkoušenou technologii, která odolá celoročnímu umístění na venkovním kolejišti.
Základem budoucího modelu je blok polystyrenu, který můžeme do požadované velikosti slepit i z více desek tavnou pistolí. Na polystyren si rozkreslíme základní konstrukční prvky (okna, vrata, střechu).


Takto připravený díl nyní co nejpřesněji vyřežeme do budoucího tvaru (nožem, pilkou na železo, pilkou ocaskou, odporovým řezacím drátem ...)

Nyní máme vytvořenou formu (kopyto), které potáhneme perlinkou pro větší tuhost modelu. Perlinku lze přichytit tavnou pistolí a na nároží či spoje lze použít samolepicí pásku používanou na spoje sádrokartonu která je dobře ohebná a tvarovatelná. Do polystyrenu vysřiháme a zatavíme krabičky pro budoucí okna (použito z krabiček diarámečků) a samozřejmě i budoucí vrata ohraničíme přiměřeným rámečkem. Na takto připravenou formu můžeme začít nanášet špachtlí flexilepidlo.

První vrstva lepidla vyrovná drobné nedostatky formy a model máme nyní připraven k nanášení omítkové vrstvy.


Nyní si připravíme jemnou drť na posyp. Použil jsem drcené střešní pálené tašky a na světlejší posyp jsem nadrtil opukové kameny. Prášek by měl být opravdu jemný, takže doporučuji prosít na konzistenci mouky. Rozmícháme lepidlo na přiměřenou hustotu a naneseme druhou - omítkovou vrstvu.
Omítkovou vrstvu je dobré nanášet na ještě vlhkou (ale pevnou) základní vrstvu. Dojde tak k lepšímu spojení obou vrstev a hlavně nám omítková vrstva nebude tak rychle prosychat. To nám poskytne dostatek času na obarvení a vytlačení cihlového vzoru.


Do takto zasypaného lepidla vytlačíme vodorovné pruhy textury cihel podle pravítka třeba hranou špachtle. Na svislé pruhy stačí plíšek široký na výšku cihly, kterým pak vytlačíme jednotlivé cihličky. Jde to poměrně rychle - jen pozor, aby cihly správně "vázaly". Každou stěnu děláme zvlášť - nehrozí zaschnutí lepidla a během naší práce na textuře se posyp dobře spojí s lepidlem.


Po zaschnutí lepidla vyřežeme vnitřek polystyrenu a ponecháme pouze cca 1,5 - 2 cm silnou vrstvu kolem obvodových stěn a střechy. Venkovní stěny přestříkneme vodním sklem, které zamezí drolení posypového materiálu a zvětší voděodolnost modelu.


Okna jsem vyrobil tím nejjednoduším způsobem - plexi nařezané z krabičky od CD a okení rám z tvrdého dřeva. Drážka pro okno naříznutá pilkou na železo.


Do plexiskla jsou pistolovou pájkou zataveny drátky Cu 1,5.


Střecha je vystřižena z pískované lepenky. V Bauhausu jsem ale nedávno koupil plastovou desku, do které jde dlátkem velmi jednoduše vyřezat textura např. eternitu, což by modelu asi slušelo víc. Určitě to vyzkouším.


Vrata jsou z pertinaxové destičky polepené proužky nažehlovací dýhy. Před polepením dýhou jsou do pertinaxu vlepeny panty.


Nažehlovýním vrstev dýhy lze vytvořit plastický profil vrat. Luxolakem se dá vytvořit i slušný barevný odstín, takže pak už stačí jen vrata usadit na panty.


Natřeme vnitřní stěny, osadíme případné osvětlení...Nalepíme krovy


A podobnou technikou, jako vrata, jsou udělány i komponenty střešního odvětrání. Dýha nažehlená na pertinaxu. Větrací žaluzie je plastová mřížka z nějaké hračky...


No a pak už to jen šoupnout na kolejiště...


A můžeme jezdit...