Prosinec 2013

Stavba mlýna

9. prosince 2013 v 10:28 Stavby a doplňky

Potok na kolejišti přímo vybízel ke zhotovení další stavby. Jímku čerpadla a vlastní pramen potoka jsem měl doposud provizorně zakryt větším kamenem, ale už při pohledu na odhalenou základnu jímky mi bylo jasné, že to je ideální místo pro stavbu funkčního vodního mlýna.


Žádnou hotovou přijatelnou stavbu jsem nikde nenalezl ale inspirací mi byly stavebnice budov Walachia, které by možná byly vhodné do vnitřních prostor, nikoliv však pro venkovní použití.
Jako základ pro nařezání trámků poslouží odřezky z nějakého pokud možno tvrdého dřeva. Hranolky o průřezu cca 1 x 1 cm jsou po délce na obou venkovních stranách zkoseny horní frézkou (pravděpodobně by stačilo jen zbrousit smirkovým papírem). Po slepení pak vzniknou přirozené spáry.


Hranolky nyní musíme nakrátit podle půdorysu stavby. Při řezání nesmíme zapomenout, že ob jednu řadu budeme trámky na nároží překládat, takže musíme trámky rovněž ob jednu řadu prodlužovat, resp. zkracovat o sílu trámku. To samozřejmě platí pro případ, kdy budeme otvory pro okna a dveře vytvářet hned při lepení stavby. Dobře je to vidět na následujícím detailu:


S takto připraveným materiálem můžeme začít lepit obvodové zdi. Použijeme voděodolné lepidlo na dřevo a opět nezapomeneme překládat trámky na nároží budovy. Rovněž dodržujeme kolmost stěn, protože s rostoucí stavbou by se nepřesnosti zvětšovaly.


Okna můžeme přímo zastavět do stěn, ale pravděpodobně by se daly dodatečně vyřezat i do hotových stěn.


Dokončená hrubá stavba


Vyřezání otvoru pro dveře a obložení nažehlovací dýhou.


Pro přístup k čerpadlu umístěnému pod mlýnem jsem se rozhodl o oddělávací střechu. Základ štítu tvoří pertinaxová destička s nažehlenými pásky dýhy.


Z nařezaných hranolků si připravíme "áčko" vazby a vše slepíme.


Nařežeme a slepíme kompletní vazbu. Tady by šla konstrukce pravděpodobně udělat jednodušeji, ale zvolil jsem tento postup z důvodu dostatečné tuhosti oddělávací střechy.


Nyní můžeme přistoupit k povrchové úpravě. Použil jsem obyčejný luxolak a po důkladném zaschnutí je trošku piplačka s vyspárováním trámků. Zvolil jsem injekční stříkačku a bílý silikon.


Dveře jsou opět z dýhy nažehlené na pertinaxu. Vodní kolo je zatím pracovní verze a vzhledem k tomu, že bude poháněné vodou, musím vyzkoušet odolnost této dřevěné verze. Náhon mlýnského kola je opět z trámků ale uvnitř bude vloženo plastové koryto pro vlastní vedení vody.


Střecha mlýna je vyrobena z plastové 3mm silné desky. Náhodou jsem ji našel v Bauhausu, je v různých barvách a velikostech a deska 50 x 50cm stojí asi 60Kč. Je dobře tvárná a dlátkem do ní lze velmi snadno vyrýt texturu eternitu


Téměř dokončený model mlýna již potřebuje jen zasklít okna, doplnit komín, instalovat osvětlení,... No a na jaře půjde "do provozu"...