Květen 2014

Kde nás najdete

15. května 2014 v 11:47 Kontakt
Vaše nápady, dotazy a připomínky můžete psát na mail: babett@seznam.cz
nebo na facebook

Vláčkodráha je umístěna na soukromém pozemku, ale návštěvu není problém domluvit na výše uvedeném kontaktu. Děti tu určitě najdou spoustu zábavy a domácích zvířátek a dospělí mohou posedět třeba u dobré kávy a poklábosit o mašinkách...:-)

mapa zde

Výroba nádražní lampy

7. května 2014 v 8:02 | Babett |  Stavby a doplňky

Výroba nádražní lampy

K výrobě budeme potřebovat tři různé průměry trubiček, které jdou do sebe vzájemně zasouvat. Tyto lze zakoupit v téměř každém hobby marketu v různých průměrech a provedení (plast, hliník, měď).
Pro mé měřítko jsem zvolil dvě spodní trubičky hliníkové (Bauhaus cca 40,-Kč/m) a vrchní nejslabší z důvodu potřeby ohýbání je měděná (cca 90,-Kč/m). Vnější průměr nejsilnější trubičky je v mém případě 8mm a celková výška lampy je 260mm (bez podstavce).
Dále je potřeba smršťovací bužírka, zelenožlutá izolační páska, vysoce svítivá LED dioda, rezistor 100R (dle napájecího napětí), krabička od starého filmu do promítačky a vhodný cylindr.


Trubičky nařežeme na 3 přiměřeně dlouhé díly nebo v měřítku dle skutečné lampy a nesmíme zapomenout, že do sebe budou vzájemně zasunuty min. 15mm. Vrchní díl ohneme do potřebného tvaru. Měděnou trubičku jsem si před ohýbáním nahřál nad plynovým sporákem (ohnutí je snadnější).
Takto připravené díly vsuneme do sebe a pokud je spojení volné, zafixujeme lepidlem.
Níže na obrázku je pracovně složená lampa u které je použit cylindr z koncovky koaxiálního TV kabelu.

Spodní stranu stožáru omotáme elektrikářskou páskou a na zbytek tělesa nasuneme smršťovací bužírku (zakoupíme v elektře) a např. horkovzdušnou pistolí zahřejeme. Bužírka nám zkopíruje povrch stožáru, čímž fixuje jednotlivé trubičky a zároveň vytvoří povrchovou úpravu nepodléhající povětrnostním vlivům. Do víčka krabičky od filmu vyvrtáme díru a vlepíme hotový stožár.Protáhneme drátky, připájíme LED diodu. Do soklu pak umístíme předřadný rezistor LED diody a lampa je připravena k instalaci. Níže na obrázku je použit cylindr z víčka náplně do E cigarety a pravděpodobně existuje i spousta vhodnějších předmětů, které by imitovaly cylindr.