Výroba nádražní lampy

7. května 2014 v 8:02 | Babett |  Stavby a doplňky

Výroba nádražní lampy

K výrobě budeme potřebovat tři různé průměry trubiček, které jdou do sebe vzájemně zasouvat. Tyto lze zakoupit v téměř každém hobby marketu v různých průměrech a provedení (plast, hliník, měď).
Pro mé měřítko jsem zvolil dvě spodní trubičky hliníkové (Bauhaus cca 40,-Kč/m) a vrchní nejslabší z důvodu potřeby ohýbání je měděná (cca 90,-Kč/m). Vnější průměr nejsilnější trubičky je v mém případě 8mm a celková výška lampy je 260mm (bez podstavce).
Dále je potřeba smršťovací bužírka, zelenožlutá izolační páska, vysoce svítivá LED dioda, rezistor 100R (dle napájecího napětí), krabička od starého filmu do promítačky a vhodný cylindr.


Trubičky nařežeme na 3 přiměřeně dlouhé díly nebo v měřítku dle skutečné lampy a nesmíme zapomenout, že do sebe budou vzájemně zasunuty min. 15mm. Vrchní díl ohneme do potřebného tvaru. Měděnou trubičku jsem si před ohýbáním nahřál nad plynovým sporákem (ohnutí je snadnější).
Takto připravené díly vsuneme do sebe a pokud je spojení volné, zafixujeme lepidlem.
Níže na obrázku je pracovně složená lampa u které je použit cylindr z koncovky koaxiálního TV kabelu.

Spodní stranu stožáru omotáme elektrikářskou páskou a na zbytek tělesa nasuneme smršťovací bužírku (zakoupíme v elektře) a např. horkovzdušnou pistolí zahřejeme. Bužírka nám zkopíruje povrch stožáru, čímž fixuje jednotlivé trubičky a zároveň vytvoří povrchovou úpravu nepodléhající povětrnostním vlivům. Do víčka krabičky od filmu vyvrtáme díru a vlepíme hotový stožár.Protáhneme drátky, připájíme LED diodu. Do soklu pak umístíme předřadný rezistor LED diody a lampa je připravena k instalaci. Níže na obrázku je použit cylindr z víčka náplně do E cigarety a pravděpodobně existuje i spousta vhodnějších předmětů, které by imitovaly cylindr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miamik Miamik | E-mail | 26. září 2014 v 16:19 | Reagovat

Zaujal mne váš most,prosím,z čeho jej máte udělaný,jak? Dřevo-beton?
Děkuji moc.

2 Babett Babett | 29. září 2014 v 8:15 | Reagovat

[1]: ]Když začnu od spodu - sloup je betonový odlitek potažený flexilepidlem na dlažbu. Do tohoto lepidla je před zaschnutím vymačknuta textura kvádrových bloků. Deska, na které jsou položeny koleje, je rovněž betonový odlitek a imitace železné konstrukce je z dřevěná. Nějaké obrázky s popisem najdete v rubrice "stavba kolejiště".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama