Semafory

1. září 2014 v 19:04 |  Ovládání kolejiště
Mechanická návěstidla by kolejišti slušela více, ale zatím vzhledem ke spolehlivosti a jednoduchosti výroby zvítězila návěstidla světelná.
Mechanické provedení světelného návěstidla je naprosto jednoduché a nebudu ho proto nějak více rozepisovat. Jako signalizace jsou použity 2 LED diody (zelená, červená) a vzhledem k venkovnímu použití doporučuji nějaké s větší svítivostí, aby bylo i za slunečného dne vidět stav návěstidla.
Po funkční stránce je semafor zapojen jako skutečný autoblok na trati. Zde však vzhledem ke vzdálenostem a použití pouze 2 světel je funkce zjednodušena a tak projíždějící lokomotiva přepne míjený semafor na "stůj" a předchozí semafor na "volno".
Přepnutí elektroniky je zajištěno magnetem na spodní části lokomotivy a magnetickým spínačem umístěným v kolejišti u každého semaforu.
Elektronické provedení jsem řešil opět s ohledem na spolehlivost ve venkovním prostředí a tak je použito minimum součástek. Jednotlivé moduly ovládající semafory nepotřebují ani plošný spoj a rezistory jsou připájeny přímo na nožičky integrovaného obvodu. Každý takový modul jsem po odzkoušení zalil do epoxidu (nebo silikonu) a tak je vlhkostí prakticky nezničitelný.


Osvětlení kolejiště včetně semaforů mám zapojeno k automatickému osvětlení zahradní cesty a zatím vše bez problémů denně funguje. Po prvním zapnutí se může na semaforech rozsvítit libovolná LED dioda a stav se urovná až po prvním průjezdu vlaku. Stav semaforu po prvním zapnutí lze sice ošetřit kondenzátorem, ale charakter mého kolejiště tuto úpravu elektroniky nepotřebuje. Elektronika semaforu může být náchylná na změnu stavu v případě přítomnosti napěťových špiček a tak třeba použití relé v kolejišti může být příčinou problémů.

Zde je vidět mechanické provedení modulu a jeho umístění přímo pod semafor.
V kolejišti je umístěn magnetický jazýčkový spínač.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama